بلندگولاین اری پسیو DAS – EN 54 WR-6412
دسامبر 1, 2020
سیما صوت ایرانیان|بلندگو پسیو و ضد آب داس سریEN مدل DAS AUDIO WR 6415|قیمت و خرید باند ضد آب| اسپیکر ضد آب| بلندگو ضد آب|سیستم صوت ضد آب|محصولات ضد آب D.A.S|سیستم کنفرانس|تجهیز سالن کنفرانس|بلندگو تحت شبکه|اسپیکر تحت شبکه| باند IP|D.A.S AUDIO EN|خرید باند ضد آب D.A.S| خرید اسپیکر ضد آب D.A.S
اسپیکر ضد-آب داس D.A.S AUDIO EN-54 WR-6415
دسامبر 2, 2020

اصطلاحاتی که باید در مورد ویدئو پروژکتور و دیتاپروژکتورها بدانیم . ( بخش دوم )

LCD
مخفف عبارت Liquid Crystal Display (صفحه نمایش کریستال مایع) در داخل بسیاری از پروژکتورها یک LCD وجود دارد. سیستمی از صفحات شیشه ای نازک با لایه ای از کریستالهای مایع بین آنها. با استفاده از سیستم های الکتریکی، هر نقطه در این لایه می‌تواند بصورت جداگانه فعال شود. اساساً دقت فعالیت، کیفیت تصویر نمایش داده شده را تعیین می کند.
LED
(Light Emitting Diodes) دیودهای ساطع کننده نور براساس رابط های نیمه رسانایی هستندکه مستقیماً برق را به نور تبدیل می کنند. از نظر اندازه، تاثیر، پایداری، و طول عمر، LED ها با حباب های نوری فعلی مقایسه می‌شوند همانطوریکه دیودهای نیمه رسانا با دیودهای لامپ قابل قیاسند. آنها فن‌آوری نور را به همان روش مشابهی تغییر خواهند داد که فن آوری نیمه رسانا الکترونیک را تغییرداده‌است.
Lumen
این مقیاس استانداردی برای درخشندگی تصویر است. مطابق قوانین استاندارد ANSI تعیین می شود.
Magnity
اصطلاحی برای یک عملکرد در نمایش تصویر. بخش های خاصی از تصاویر می‌توانند بوسیله کنترل از راه دور یا دستگاه کنترل خارجی بزرگ شوند.
(Motor Zoom) تنظیم از راه دور زوم
می توان بدون اینکه کاربر مجبور به تنظیم دستی لنز شود از طریق یک کنترل از راه دور اندازه تصویر را تغییر داد.
(Multinorm)چند معیاری
هماهنگ با چند استاندارد ویدئویی.NCE TM و NCE 2 TM
مخفف Natural Color Enhancer TM) بهتر کننده طبیعی رنگ) می‌باشد. NCE TM یک نمایش رنگی درخشان و بهینه شده را فراهم می‌سازد و رنگهای سفید درخشان و رنگهای طبیعی اصلی را تضمین می کند. تلفیقی از وضعیت سه تصویری می باشد، همچنین NCETM در اتاقهایی که بطور کامل تاریک نشده، رنگهای طبیعی قوی را ایجاد می کند. NCE 2TMآخرین نسخه TCETMاست که بهتر از نسخه قبلی می‌باشد.
NTP
مخفف عبارت New Tip Placement می‌باشد. نوع جدیدی از لامپ با کارایی فوق‌العاده است که از انرژی کمتری استفاده می‌کند. این لامپ برای دیتاپروژکتور ها بکار‌می‌رود.
NTSC
مخفف عبارت (National Television Standards Committee) انجمن استاندارد تلویزیون ملی این یک استاندارد ویدئویی با 525 سطر است که درآمریکا و کشورهای آسیایی متدوال می‌باشد.
OSD
On-screen Display این قابلیت را فراهم می نماید تا کاربر بتواند پارامتر های قابل تغییر تصاویر را براحتی و همزمان با نمایش تصاویر مشاهده وکنترل نماید. در واقع امکان مشاهده منوی تغییرات پارامترها، بر روی تصاویر هم وجود دارد.
PAL
مخفف عبارت Phase Alternate Line می باشد. یک استاندارد ویدئویی آنالوگ با 625 سطر که عمدتاً در اروپا و استرالیا استفاده می شود.
PAL Plus
مرحله هماهنگ کننده است که ترکیبی از تصاویر با کیفیت بالا همراه با امکان انتقال صدای دیجیتال می‌ باشد.
(Plug & Play)آماده کار
اصطلاحی است که عمدتاً در نمایش نیز استفاده می شود. دیتاپروژکتور های آماده به کار مستقیماً به کامپیوترهای مرتبط ارتباط برقرار می کنند و بصورت خودکار خود را هماهنگ می‌سازند. کاربر فقط سیم را وصل می کند و برای اینکه آماده نمایش شود دستگاه را در حالت روشن قرار می‌دهد.
(Polysilicon technology) فن آوری پلی سیلیکن
این تکنولوژی به مرحله‌ای از ساخت LCDها اشاره دارد که ایجاد یک ساختار فوق العاده کوچک را با وضوح بالا امکانپذیر می‌سازد.
(Progressive Scan) اسکن متوالی
لرزش سطرهای افقی و ساختارهای سطرهای قابل رؤیت را یکنواخت ساخته و ناپدید می‌کند.
(RCA connector) کابل RCA
رابط‌های RCA برای انتقال صدا و تصاویر بکار می‌روند. سوکت RCA اغلب با یک حلقه زرد علامت زده‌ می‌شود و معمولاً اتصالات کانالهای صوتی چپ/راست به ترتیب با سفید و قرمز مشخص می‌گردد.
(Rear Projection)نمایش از پشت
استفاده از ویدئو پروژکتور را با صرفه جویی بسیار در فضا، امکانپذیر می سازد. پروژکتور تصویر را روی یک صفحه مات از پشت نمایش می دهد. این کار تصویر را به گونه ای می چرخاند که تماشاچی در جلوی صفحه تصویر را به شیوه درست می‌بیند.
(Refresh rate) با واحد هرتز سرعت نوسازی
این امر نشانگر تعداد تصاویری است که می‌تواند در هر ثانیه تولید شود. پروژکتورها سرعت نوسازی خود را دارند. لذا، معمولاً اطلاعات موجود در بروشورها، به فرکانس سیگنال منبع کامپیوتر یا ویدئو اشاره دارد که پروژکتور می‌تواند آن را تبدیل کند.
(Resizing)تغییر اندازه
دیتاپروژکتور می‌تواند بصورت خودکار، وضوح منابع سیگنالی مربوطه را به وضوح اصلی پروژکتور تبدیل کند. هدف از این کار دستیابی به تصویری با کیفیت فوق العاده است که تا حد امکان کل صفحه را دربرمی‌گیرد.
(Resolution)وضوح
تصاویر دیجیتال مرکب از تعدادی نقاط جداگانه تشکیل شده‌است که بسته به کارت گرافیک و نرم افزار متفاوت می باشد. این وضوح بوسیله پیکسل بیان می شود: پهنا × ارتفاع (به عنوان مثال: استاندارد SVGA یعنی: پهنا 800 پیکسل * ارتفاع 600 پیکسل)
RGB
علامت اختصاری برای ترکیب رنگی مازاد است. پروژکتورها از مدل RGB استفاده می کنند و جدا از رنگهای قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) ترکیبی از کلیه رنگها می باشد.
RS-232C
مخفف عبارت (Recommended Standard 232C) استاندارد توصیه شده 232C و رابطی می باشد که برای انتقال سریالی داده ها بکار رفته است. ویدئو/دیتا پروژکتورهای مدرن می‌توانند با سیستم های بزرگتر هماهنگ شوند و از طریق یک دستگاه کنترل خارجی، کار کنند. این واحد کنترل به رابط RS-232 پروژکتور متصل است.
(Saturation)میزان خلوص رنگ
قدرت رنگی (تراکم) یک تصویر یا رنگ.
SCPTM
SCPTM علامت تجاری ثبت شده از Vikuiti TM و مخفف (Super close projection TM) نمایش تصاویر در فاصله های فوق العاده نزدیک است. SCPTM نمایش آسان و درخشان را حتی با فاصله بسیار نزدیک امکانپذیر می‌سازد.
SECAM
مخفف عبارت Sequential Couleur avec Mémoire است. این استاندارد ویدئویی 625 سطری در فرانسه و برخی کشورهای شوروی سابق بکار می‌رود.
SHORT THROW LENS
لنزی که قابلیت پخش تصاویر Wide) تصاویر گسترده) از فاصله کوتاه را داراست.
SHP lamp
مخفف عبارت (Super High Performance)کارایی فوق العاده بالا می‌باشد. این لامپ نوع جدیدی از لامپهای متال هالید است که بعنوان مثال در پروژکتورها کاربرد دارد. لامپهای SHP با مصرف پائین انرژی، مقدار زیادی نور تولید می کنند و مشابه نور خورشید، حرارت رنگی را آزاد می‌کنند.
SVGA
مخفف عبارت Super Video Graphics Adapter است. استاندارد فوق العاده مونیتور VGA، با وضوح 600× 800 پیکسل. معمولاً استاندارد متداول تجاری است.
S-VHS
استاندارد ویدئویی که به تصاویر پر کیفیت منجر می شود. این استاندارد سیگنالهای نور و رنگ را از هم جدامی کند.
SXGA
استاندارد صفحه با وضوح 1024 × 1280 پیکسل. استانداردی است که ابتدا در حوزه CAD یافت شده است.
<(Synchronization) همگام سازی
توضیح دهنده روند تنظیم عالی پروژکتور نسبت به سیگنالهای داده‌شده از منابع کامپیوتری و ویدئویی.
(Tracking) تراکینگ
تراکینگ یک کارکرد جزئی، از اسکن خودکار یا هماهنگی خودکاراست. در حوزه تراکینگ، پهنای تصویر نمایش داده شده تنظیم می شود تا به تصویری دست یافته شود که تا حد امکان فاقد مشکل باشد.
(Trapezoid correction)اصلاح ذوزنقه ای
چنانچه دستگاه ویدئو/دیتا پروژکتوری از لحاظ ارتفاع با پرده نمایش اختلاف داشته باشد، این تصویر بصورت ذوزنقه انحراف می یابد. ویدئو/دیتاپروژکتورهای جدید با استفاده از کنترل راه دور می‌توانند این انحراف را اصلاح کنند. پیکسل‌ها فشرده می‌شوند و تصویر به آرامی کاهش می‌یابد. همچنین این اصلاح، keystone نامیده می‌شود.
UHB/UHP
UHB مخفف (Ultra High Brightness) درخشندگی فوق العاده بالا، UHP مخفف Ultra High Pressure) فشار فوق العاده بالا) نوع جدیدی از لامپ است که ضمن استفاده از انرژی بسیار کم کارایی فوق العاده بالایی دارد.
USB
Universal Serial Bus رابط استاندارد برای بسیاری از PC هاست. قطعات سخت افزاری بصورت خودکار شناسایی شده و بطور خاصی توسط کامپیوتر پیکربندی شده و سریعاً جهت استفاده آماده می گردد.
UXGA
مخفف Ultra extended Graphics Array استاندارد مانیتوری برای کامپیوترهایی است که دارای ماکزیمم وضوح حدود 1200× 1600 پیکسل.
Vario Focus lens
لنزهایی که از دامنه متغیر (wide) استفاده می‌کنند اندازه تصویر را تغییر نمی‌دهد، اما بر تصویر نمایش داده شده متمرکز می‌شود.
(Vertical Frequency) فرکانس عمودی
پهنای باند نیز نامیده می‌شود. این فرکانس به هرتز اندازه گرفته می‌شود و نشانگر تعداد تصاویری است که می‌تواند در هر ثانیه ایجاد گردد. دیتاپروژکتور ها فرکانس عمودی خود را دارند. لذا، اطلاعات موجود در بروشورها معمولاً به فرکانس سیگنال منبع کامپیوتر/ویدئو اشاره دارد که پروژکتور می‌تواند آن را تبدیل کند.
VGA
Video Graphics Array یک استاندارد مانیتوری با وضوح 400 ×720 پیکسل در حالت متنی و480 ×640 پیکسل در حالت گرافیکی است .
XGA
مخفف عبارت Extended Video Graphics Adapter. استاندارد مانیتوری با حداکثر وضوح 768 × 1024 پیکسل.
YUV
YUV ترکیبی از سیگنالها در تکنولوژی ویدئویی، که نشانگر درخشندگی (Y) با مقادیر بالانس رنگ می‌باشد U = بالانس قرمز، V = بالانس زرد و آبی. با YUV، ثبت داده‌ها و پهنای باند نیزآسان می‌باشد بدون اینکه مجبور به پذیرش ضایعات مرئی گردند.
Zoom
لنزهایی که تنظیم دلخواه اندازه تصویر را در یک فاصله معین قادر می‌سازد. بسیاری از پروژکتورها، دیگر به زوم موتوری (کنترل از راه دور) مجهز شده‌اند.
در پایان به این نکته باید اشاره کنیم که تقریبا این اصطلاحات در اکثر پرژکتورها مشترک است .