بلندگوی دکوراتیو(PASSIVE) DAS AUDIO ARCO-4T
نوامبر 7, 2020
بلندگوی پسیو DAS AUDIO ARCO 24T
نوامبر 8, 2020

نگاهی کلی و گذرا به نکات مهم طراحی یک اتاق کنفرانس

امروزه سالن های کنفرانس از ترکیب سالن ها سنتی خارج شده و با استفاده از تکنولوژی روز به سمت سیستم های IT و کنترل مرکزی روی آورده اند.
از جمله مسائل مهمی که در ساختار یک سالن کنفرانس در نظر گرفته می شود، مواردی مانند مستند سازی ،کنترل مرکزی ، سهولت عملکرد و قابلیت ارتباط با نقاط فیزیکی دیگر را می توان نام برد.
توضیح کامل سیستم های مورد نیاز یک سالن کنفرانس با در نظر گرفتن موارد فوق در ذیل ارائه شده است.
سیستم های نمایشگر
سیستم تصویر مناسب برای سالن های کنفرانس بر حسب اندازه سالن و کاربرد در نظر گرفته می شوند. این سیستم ها شامل سیسنم های Video Projector و Plasma/LCD Display می باشند.
برای سالن های متوسط تا بزرگ سیستم Data Projector در نظر گرفته می شود. سیستم هایPlasma/LCD Display برای سالن های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.
بر اساس شکل هندسی سالن و کابردهای خاص مانند استفاده از سیستم های Video Conference ترکیبی از هر دو نمایشگر بکار گرفته می شوند.
برای مثال می توان تصاویر سخنگویان را در LCDهای دیواری نمایش داد و تصاویر را بر روی پرده نمایش مشاهده کرد.
سیستم های ضبط و پخش تصاویر
برای پخش تصاویر از هر دو سیستم :
الف : VCR برای پخش تصاویر از طریق نوارهای VHS : سیستم های DVD/DVR/VCD PLAYER برای پخش تصاویر از طریق لوح های فشرده استفاده می شود . این امکانات تمامی بسترهای سیستم های تصویری معمول را پوشش می دهد ، اگرچه استفاده از سیستم های VCR هر روز کمرنگ تر شده و سیستم های لوح فشرده ( HD/DVD/CD ) مورد استفاده بیشتری دارند ، ولی امکان نمایش تصویر از هر دو طریق بخصوص در سالن های آمفی تئاتر توصیه می شود .
سیستم های دیگری که برای پخش تصاویر در یک سالن کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد ذیل می باشند:
1.خروجی پورت RGB کامپیوترهای Laptop به پورت VSB
2. سیستم ویدئو کنفرانس
3. دوربین های سیستم Audio Conference
4. دوربین های سیتم Video Conference
5 سیستم های صوتی
سیسیتم های صوتی به دو دسته تقسیم می شوند :
سیستم هایی که صوت آن از طریق بلندگو نصب شده در سالن پخش می شود و 2) سیستم های میکروفون کنفرانس که صوت آنها از طریق سیستم Audio Conference پخش می شود.
این سیستم ها باید کاملا از همدیگر تفکیک شده باشند تا مسئله Echoing ( پژواک ) در سالن بوجود نیاید .
صوت مربوط به سیستم های DVD/DVR/VCD PLAYER ، رایانه، VCR Player،Cassette Player و میکروفون های بی سیم یقه ای یا دستی پس از اتصال به میکسر به آمپلی فایرها منتقل شده و از طریق بلندگوهای نصب شده در سالن پخش می شوند . برخی از این سیستم ها به صورت Mono ، برخی به صورت Stereo و برخی دیگر به صورت کاربری جدید dts ( Digital Surround System ) بوده و آمپلی فایرهای استفاده شده باید قابلیت پخش موارد را دارا باشد . امروزه اکثر شرکت ها لوح های فشرده خود را با قابلیت پخش dts ارائه می دهند تا تاثیر بازاریابی مورد نظر را اعمال کنند .
ضبط صدا برای مستند سازی بر روی سیستم های نوار کاست ، DVR و یا VHS انجام می گیرد. مستند سازی صوتی و تصویری به طور کامل به صورت ایندکس شده با قابلیت بیش از 300 ساعت ضبط بر روی هارد دیسکت انجام می گیرد.
سیستم VSP ( Video & Sound Projection ) و شبکه LAN
از طریق سیستم VSP یک شرکت کننده می تواند صفحه نمایش رایانه خود را از طریق نمایشگرهای واقع در سالن نمایش دهد. انتخاب فرد نمایش دهنده توسط کلید هایی که برای همین منظور کارگذاری می شوند توسط ریاست جلسه انجام می گیرد .ریاست جلسه می تواند ایستگاه نمایش دهنده را مستقیما انتخاب کند . به این ترتیب جابجایی شرکت کنندگان برای نمایش تصویر رایانه ای لزومی ندارد و هر شرکت کننده از جایگاه خود می نواند تصویر و صوت رایانه خود را در سالن نمایش دهد . در این سیستم ورودی های Sound مربوط به صدای رایانه بوده و از بلندگوهای نصب شده درسالن پخش خواهد شد. صدای سخنگو نیز از طریق میکروفونهای کنفرانسی پخش می شود.به این ترتیب قابلیت نمایش برنامه های Multi-Media نیز موجود می باشد.
لازم به ذکر است این سیسنم کاملا سخت افزاری بوده و نیاز به هیچگونه نصب نرم فزار بر روی سیستم های رایانه ای شرکت کنندگان نمی باشد.
برای برقراری سیستم LAN یک دستگاه سوئیچر مجزا که دارای تعداد پورت های کافی باشد استفاده می شود. این سوئیچر در صورت نیاز ، از طریق پورت های Uplink به شبکه اصلی متصل می شود تا امکان استفاده از شبکه و یا اینترنت داخلی سازمان را به شرکت کنندگان بدهد.
سیستم VSP و LAN هر دو به همراه پریز برق در یک پانل مخصوص کارگزاری شده و معمولآ برای هر دو نفر شرکت کننده یک پانل در نظر گرفته می شود.
برای اتصال به شبکه کافی است که پریز LAN موجود در همین پانل استفاده شود.
سیستم ویدئو کنفرانس
سیستم ویدئو کنفرانس شامل دوربین، میکروفن ، سیستم ارسال تصاویر رایانه و CODEC می باشد. با استفاده از این سیستم می توان امکانات ذیل را مهیا کرد.
-ایجاد ویدئو کنفرانس به صورت زنده با نقاط فیزیکی دیگر تا 6 نقطه به صورت همزمان
-امکان ارسال صوت ، تصویر ونمایشگر رایانه ای به صورت همزمان
-امکان مستند سازی صوتی تصویری بدون نیاز به اپراتور
در این سیستم زمانی که شرکت کننده برای صحبت کلید میکرفون خود را فشار دهد، دوربین ها به صورت خودکار به طرف او چرخیده و در این صورت نیازی به اپراتور نمی باشد.
خروجی سیستم به یکی از سیستم های VCR و یا DVD برای ضبط متصل می شوند.
در زمان ویدئو کنفرانس تصاویر شرکت کنندگان را می توان بر روی نمایشگر های LCD نمایش داد و از Video Projector به عنوان نمایشگر تصاویر رایانه ای استفاده کرد.
برای مثال ریاست جلسه می تواند بدون نیاز به حضور فیزیکی در یک جلسه از طریق این سیستم هم در کوران گفتمان جلسه قرار گیرد و در زمان نیاز مستقیمآ از طریق این سیستم به صورت زنده شرکت کند.
مسیر های کابل کشی
مسیرهای سیم کشی مورد نیاز برقراری اتصالات به سه قسمت تقسیم می شوند :
- مسیرهای سقفی که شامل کابل های مربوط به بلندگوها و نمایشگرها می باشند .
-مسیرهای کفی که شامل کابل های مربوط به سیستم های Video Conference ، Audio Conference ،VSP ،LAN و برق می باشند.
-مسیرهای درون میز کنفرانس که از کف تغذیه می شوند.
-مسیرهای سقفی و کفی باید قبل از عملیات دکوراتیو ایجاد شوند و میز کنفرانس نیز باید به گونه ای طراحی شده باشد که کابل های مورد نیاز را بتوان به راحتی عبور داد.
اینها توضیحی گذرا در مبحث نگاه یک طراح به اتاق کنفرانس می باشد .