بلندگو دکوراتیو پسیو DAS AUDIO ARTEC 315.96
آگوست 19, 2020
سیما صوت ایرانیان، بلندگو لاین اری DAS AUDIO ARTEC 320 لاین اری، اسپیکر لاین اری، لاین اری پسیو
بلندگوی لاین اری DAS AUDIO ARTEC 320
آگوست 22, 2020

دوربین های ویدئو کنفرانس

دو دسته بندی اصلی برای دوربین های ویدئو کنفرانس وجود دارد: دوربین های مصرفی و دوربین‌های حرفه‌ای. اولین دسته بندی برای ضبط تصاویر غیر حرفه ای طراحی شده و دوربین های وب نیز در همین دسته بندی قرار می‌گیرند. اما دسته بندی دوم در ویدئو کنفرانس و فرایند ساخت فیلم یا در تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع رزولوشن و کیفیت:

هفت رزولوشن اصلی در سیستم های سخت افزاری ویدئو کنفرانس وجود دارد که عبارتند از:
 
 
سیستم‌های نرم‌افزاری ویدئو کنفرانس از رزولوشن های QVGA 240*320 و VGA 480*640 استفاده می کنند. QVGA ، CIF, VGA و ۴CIF را می توان به عنوان رزولوشن های نسبتاً مشابه در نظر گرفت. اولین حالت از رزولوشن ماتریس دیجیتالی همانطور که در وب کم ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ برگرفته شده و تاریخچه آخرین مورد نیز بر مبنای استاندارد های سیگنال ویدئویی تلویزیونی PAL و NTSC مطرح شده است.
در سال های اخیر، تجهیزات ویدئو کنفرانس که رزولوشن بسیار بالایی داشتند و تصاویر واقعی تری را منتقل می کردند؛ به صورت HD و سپس فول HD به تدریج وارد بازار شدند. البته ارسال تصاویر ویدئویی با کیفیت HD باید بسیار سریع تر انجام شود و فقط دستگاه هایی که اسکرین رزولوشن آن ها کمتر از ۱۲۸۰×۷۲۰ پیکسل نباشد می توانند تصاویر ویدئویی باکیفیت HD را پخش کنند.
 
 

انواع دوربین ویدئو کنفرانس

چند نوع دوربین ویدئو کنفرانس مختلف وجود دارد که شامل دوربین های PTZ حرفه ای با سه درجه آزادی، دوربین وب کم و دوربینIP پروتکل اینترنتی می شود. تمام انواع دوربین ها می توانند به صورت دستگاه‌های مستقل و یا همراه با تجهیزات میزبان دیگری مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ، تلفن های هوشمند، ویدئو فون یا ویدئو کنفرانس و غیره کار کنند.

دوربین های PTZ -Pan-Tilt-Zoom

منطقی ترین انتخاب برای ویدئو کنفرانس در اتاق های جلسات به نظر می رسند و در زمانی که کیفیت تصویر بالا در هر شرایطی مورد نیاز باشد بهترین کاربرد را دارند. این دوربین ها تصاویر را فشرده نمی‌کنند و آن را به یک ترمینال ویدئو کنفرانس یا کارت گیرنده بدون هیچ گونه تأخیری منتقل خواهند کرد. این دوربین ها همچنین خاصیت گردش دارند که آن ها را قادر می سازد دوربین را در جهت فردی که در حال سخنرانی است در طول ویدئوکنفرانس بچرخانند.
تنها عیب دوربین‌های PTZ، قیمت بالای آن هاست است که البته به علت تنوع بسیار زیادی که دارند قابل کنترل است. دوربین‌های PTZ را می توان توسط کنترل های از راه دور یا با یک پنل کنترلی خاص توسط یک وی استیک به صورت مجازی کنترل کرد. دوربین‌های PTZ می‌توانند موقعیت های از پیش تعیین شده مختلف را ذخیره کرده و در کسری از ثانیه روی آن ها تمرکز کنند و یا به طور خودکار روی فرد سخنگو از طریق میکروفون های تعیین جهت زوم کنند.

دوربین IP PTZ ردیابی خودکار، چگونه کار می‌کند؟

برخی از دوربین‌های پیشرفته IP PTZ می‌توانند از عملکرد ردیابی خودکار پشتیبانی کنند، بنابراین معمولاً به آنها دوربین‌های PTZ "هوشمند" می‌گویند. ردیابی خودکار به این معنی است که دوربین می‌تواند به طور خودکار اجسام متحرک را ردیابی کند، درعین‌حال بزرگ‌نمایی/کوچک کردن خودکار و ترکیب فوکوس خودکار برای دریافت تصویر واضح را هم انجام می‌دهد. همان‌طور که ممکن است حدس بزنید، عملکرد ردیابی خودکار زمانی که مناطق کم تردد مانند: پارکینگ‌ها و موزه‌ها همچنین نظارت بر زمان غیرکاری مدارس، فروشگاه‌ها، سخنران در سالن همایش، افرادی که در سالن کنفرانس شروع به صحبت می‌کنند، سایت‌های ساختمانی را نظارت می‌کند، عالی عمل نموده و بازخورد مناسبی دارد.


- ردیابی خودکار در سیستم کنفرانس چگونه کار می‌کند؟

به طور معمول، دوربین سیستم کنفرانس PTZ شامل یک ماژول ردیابی خودکار است که با نرم‌افزار خاصی بر اساس الگوریتم تحلیل فریم تصویر تعبیه شده است. کاربران همچنین می‌توانند از ماوس برای انتخاب و قفل‌کردن شی برای ردیابی خودکار استفاده کنند، این می‌تواند از ردیابی نادرست در هنگام ظاهرشدن چندین شی متحرک جلوگیری کند.

- مزایای دوربین سیستم کنفرانس PTZ - ردیابی خودکار

• ردیابی خودکار اجسام متحرک، هوشمند و کارآمد
• نظارت و ثبت مهم‌ترین اشیاء
• زوم اپتیکال برای حفظ وضوح تصویر
• حساسیت قابل تنظیم، حالت‌های ردیابی متعدد همراه با تشخیص حرکت در برابر پرواز پرندگان، جابه‌جایی شاخه‌های درختان و اجسام کوچک
• ازبین‌بردن نیاز به دوربین‌های متعدد

- ردیابی خودکار برنامه‌های دوربین PTZ

دوربین سیستم کنفرانس PTZ یا اتوترکینگ را می‌توان در بسیاری از برنامه‌های نظارت تصویری تجاری مختلف که نیاز به پوشش مناطق وسیعی دارند، از جمله جنگل، جاده، قطار، فرودگاه، بندر دریایی، میدان، پارک، خیابان، استادیوم و غیره استفاده کرد. عملکرد ردیابی خودکار را می‌توان برای نظارت بر محیط فرودگاه، پایگاه نظامی، سالن همایش، سالن کنفرانس یا جامعه اعمال کرد.

- چندین حالت ردیابی خودکار در سیستم اتوترکینگ

- راه‌حل پیشرو در صنعت NXP SoC
- استفاده از حسگر تصویر Sony Exmor-R CMOS با عملکرد بالا، کیفیت تصویر بالا
- پشتیبانی از موقعیت‌یابی سه‌بعدی، به طور خودکار حرکت / شیب / بزرگ‌نمایی
- محافظت در برابر صاعقه، ضد موج
- طراحی ضد آب‌وهوا دارای رتبه IP66

- ردیابی اجسام متحرک با دوربین سیستم کنفرانس PTZ

دوربین سیستم کنفرانس اتوترکینگ - PTZ از قدرتمندترین دوربین‌های امنیتی موجود در بازار امروزی هستند. اینها دستگاه‌های ضبط ویدئویی هستند که می‌توانند حرکت، شیب و زوم کنند، ازاین‌رو دوربین سیستم کنفرانس PTZ نامیده می‌شوند. پانینگ به این دوربین‌ها اجازه می‌دهد تا یک منطقه افقی وسیع را پوشش داده و بررسی کنند، درحالی‌که چرخش به آنها اجازه می‌دهد به بالا و پایین نگاه کنند. زوم کردن به توانایی این دوربین‌ها برای فوکوس روی یک مکان خاص در میدان دیدشان اشاره دارد. این سه ویژگی با هم ترکیب می‌شوند و دوربین‌هایی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند هر چیزی را در دید خود که اغلب 360 درجه است، نظارت کنند.
اولین قدم برای ردیابی اجسام متحرک یا افراد با دوربین PTZ آگاهی از توانایی‌ها و محدودیت‌های دوربین است. آنچه یک دوربین سیستم کنفرانس می‌تواند و نمی‌تواند انجام دهد توسط کامپیوتر متصل به دوربین تعیین می‌شود. در بیشتر موارد، یک کامپیوتر سیستمی چندین دوربین امنیتی را کنترل می‌نماید.

- قابلیت پانینگ در دوربین‌های PTZ

دوربین‌های معمولی PTZ قادر به حرکت در سراسر یک منطقه هستند. هر زمان که چیزی را پیدا کردند که ارزش بررسی داشته باشد، می‌توانند روی آن بزرگ‌نمایی کنند و آن را ردیابی کنند. بااین‌حال، اکثر دوربین‌های PTZ که امروزه به فروش می‌رسند، فقط می‌توانند در یک‌زمان روی یک منطقه تمرکز کنند. اگرچه ممکن است بتوانند به هر جهتی نگاه کنند، اما می‌توانند در هر زمان فقط به یک‌جهت اشاره کنند.
بهترین دوربین‌های PTZ موجود در بازار می‌توانند در چندین جهت به طور هم‌زمان نگاه کنند. این دوربین‌ها می‌توانند به طور مداوم 360 درجه اطراف خود را بررسی کنند. برای کسی غیرممکن است که از این دوربین‌ها پنهان شود، اما گران‌تر هستند.

- حرکت دوربین سیستم کنفرانس PTZ به سمت بالا و پایین

دوربین‌های PTZ را می‌توان با موتورهای کوچک به سمت بالا و پایین حرکت داد. دوربین سیستم کنفرانس PTZ در هنگام چرخش، صدای بلندتری نسبت به سایرین دارند. با پیشرفت تکنولوژی، این موضوع در حال تبدیل‌شدن به یک مشکل جزئی است، اما هنوز دوربین‌هایی در بازار وجود دارند که دارای موتورهای با صدای بلند هستند. اینها ممکن است ارزان‌تر باشند و نویز آنها ممکن است مشکلی نداشته باشد. بااین‌حال، برای پیچیده‌ترین دوربین‌های PTZ، صاحبان مشاغل باید به دنبال توانایی‌های پانینگ و چرخش بی‌صدا باشند.

- حرکت دوربین سیستم کنفرانس PTZ به سمت بالا و پایین

دوربین‌های PTZ را می‌توان با موتورهای کوچک به سمت بالا و پایین حرکت داد. دوربین سیستم کنفرانس PTZ در هنگام چرخش، صدای بلندتری نسبت به سایرین دارند. با پیشرفت تکنولوژی، این موضوع در حال تبدیل‌شدن به یک مشکل جزئی است، اما هنوز دوربین‌هایی در بازار وجود دارند که دارای موتورهای با صدای بلند هستند. اینها ممکن است ارزان‌تر باشند و نویز آنها ممکن است مشکلی نداشته باشد. بااین‌حال، برای پیچیده‌ترین دوربین‌های PTZ، صاحبان مشاغل باید به دنبال توانایی‌های پانینگ و چرخش بی‌صدا باشند.

- بزرگ‌نمایی دوربین اتوترکینگ

دوربین‌های PTZ بسته به اینکه زوم اپتیکال یا دیجیتال داشته باشند از یکی از دو روش برای بزرگ‌نمایی استفاده می‌کنند. این نوع زوم‌ها مشابه آنهایی هستند که در دوربین‌های مصرفی و دوربین‌های فیلم‌برداری استفاده می‌شوند. آنها تأثیر مستقیمی بر وضوح تصویر بزرگ‌نمایی شده دارند، بنابراین درک اینکه چگونه دوربین PTZ بزرگ‌نمایی می‌کند مهم است.
زوم اپتیکال با حرکت دو لنز داخل دوربین که به هم نزدیک یا دور می‌شوند؛ کار می‌کند. با جابه‌جایی لنزها، دوربین قادر است در فواصل مختلف فوکوس کند؛ بنابراین، یک تصویر زوم شده از یک لنز نوری، تصویر واقعی است که دوربین دیده است.
زوم دیجیتال یک تصویر وسیع از یک منطقه می‌گیرد. سپس کاربر می‌تواند با استفاده از رایانه بزرگ‌نمایی کند. در ابتدا به نظر می‌رسد که روند یکسان است. بااین‌حال، اگر شخص زیاد زوم کند، روش دیجیتالی زوم آشکار می‌شود. تنها کاری که یک زوم دیجیتال می‌تواند انجام دهد این است که بخشی از یک عکس یا ویدئوی وسیع خود را بزرگ کند. یک کامپیوتر اندازه هر پیکسل را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، هنگامی که یک زوم دیجیتال به‌شدت زوم می‌شود، دانه‌دانه می‌شود.
زوم اپتیکال از نظر فنی تصویر واضح‌تری نسبت به زوم دیجیتال ارائه می‌دهد. اینکه آیا یک کسب‌وکار به توانایی زوم اپتیکال نیاز دارد یا خیر به منطقه‌ای که در حال فیلم‌برداری است و مواردی که می‌خواهد ردیابی کند بستگی دارد. یک لنز نوری باکیفیت بالا می‌تواند صدها فوت دورتر را ببیند، یا می‌تواند بر روی جزئیات بسیار کوچک در یک اتاق تمرکز کند. باتوجه‌به ابعاد اتاق و سالن کنفرانس طراحی شده دوربین‌هایی با قابلیت زوم مختلف مورداستفاده است. البته شرکت سیما صوت ایرانیان برای طراحی سالن کنفرانس از دوربین‌های اتوترکینگ AVER PTZ با قابلیت بزرگ‌نمایی در دو حالت استفاده می‌نماید.

- کامپیوتر و نرم‌افزار موردنیاز برای مدیریت دوربین اتوترکینگ

آخرین جنبه سیستم امنیتی دوربین PTZ که باید درک شود، کامپیوتر و نرم‌افزاری است که آن را اجرا می‌کند. نرم‌افزارهای مختلفی در بازار وجود دارد. در بیشتر موارد، سازندگان برنامه خاصی را توصیه می‌کنند، یا حداقل برنامه‌های نرم‌افزار امنیتی سازگار با دوربین‌هایشان را فهرست می‌کنند. افرادی که یک سیستم امنیتی نصب کرده‌اند باید به تکنسین‌ها و نماینده فروش برای مشاوره در مورد نرم‌افزاری که باید استفاده کنند تکیه کنند. شرکتی که دوربین‌ها را ارائه می‌دهد نیز باید بتواند نحوه استفاده از نرم‌افزار را به مردم نشان دهد.
دوربین‌های امنیتی PTZ باید بتوانند روی یک جسم فوکوس کنند و سپس به‌سرعت حرکت کنند و کج شوند. آنها باید بتوانند فردی را که در حال دویدن است ردیابی کنند. در برخی سناریوها، یک دوربین PTZ باید بتواند اتومبیلی را که با سرعت نسبتاً بالا رانندگی می‌کند، دنبال کند.
رایانه‌ای که دوربین PTZ را اجرا می‌کند باید به‌اندازه کافی قدرتمند باشد که بتواند با سرعت دوربین هماهنگ باشد و دوربین‌های کنفرانس را به‌راحتی و بدون تأخیر هدایت کند. برای سالن‌های بزرگ که از چندین دوربین استفاده می‌شود به سرور اختصاصی نیاز است.

- ردیابی دستی در دوربین اتوترکینگ سیستم کنفرانس

ردیابی دستی به شخصی نیاز دارد که دائماً دوربین را زیر نظر داشته باشد. افزایش هزینه‌های عملیاتی از معایب این روش و مزیت ردیابی دستی سیستم کنفرانس این است که فرد، کنترل کامل بر آنچه دیده می‌شود دارد.

- ردیابی خودکار سیستم AUTO TRRACING

بسیاری از دوربین‌های PTZ دارای ردیابی خودکار هستند. خود دوربین‌ها توان تشخیص حرکت و زوم دارد. آنها قادر به ردیابی هر چیزی هستند که در سراسر میدان دید آنها در حال حرکت است. ردیابی خودکار را می‌توان با ردیابی دستی ترکیب کرد.

- ردیابی از راه دور اتوترکینگ

تقریباً هر دوربین سیستم کنفرانس PTZ می‌تواند از طریق اینترنت ردیابی از راه دور را فراهم کند.
حالا می‌توانید تصمیم بگیرد که بهترین روش ردیابی در سالن کنفرانس شما چیست؟ اکثر دوربین‌ها را می‌توان به‌صورت دستی، خودکار یا از راه دور استفاده کرد. بهترین گزینه ترکیب دوربین‌های اتوترکینگ به بودجه و تعداد دوربین‌ها بستگی دارد. امروز با مشاوران فروش ما تماس بگیرید تا بدانید کدام دوربین سیستم کنفرانس PTZ برای شما مناسب است.
وب کم
وب کم ها دستگاه های هستند که وظیفه اصلی آن ها ضبط تصاویر در زمان واقعی و انتقال آن از طریق اینترنت است. چنین دوربین هایی می توانند از طریق پورت usb یک کامپیوتر متصل شده و یا داخل کیس کامپیوتر تعبیه شده باشند. این نوع دوربین ها برای کنفرانس های ویدئویی شخصی بسیار مناسب هستند. مهمترین مزیت دوربین های وب، هزینه کم، اندازه کوچک و سیگنال های بیشتر دیجیتالیزه شده آن ها در خروجی می باشد. اما برخلاف دوربین های PTZ این دوربین های شبکه، دیجیتالیزه شده و تصویر را فشرده می کنند به همین علت تاخیر ناچیزی در ضبط و انتقال سیگنال ویدئویی آن ها وجود دارد. کدگذاری ویدئویی دستی نیز می تواند در این دستگاه ها وجود داشته باشد.
دوربینIP پروتکل اینترنتی
یک وسیله تحت وب است که داده های ویدئو را با فرمت دیجیتالی از طریق شبکه کامپیوتر منتقل می کند. دوربین IPیک ‏ip address bar در شبکه ایجاد می کند و برای اینکه تصاویر منطبق با چنین دوربینی را روی کامپیوتر خود ببینید و فقط کافیست که آدرس مصرف کننده اصلی را در web brwoser خود کپی کنید. دوربین های IP به ندرت در ویدئو کنفرانس استفاده می شوند چون تاخیر بسیار زیادی دارند که به علت دیجیتالیزه کردن و فشرده کردن تصاویر مشاهده می شود. تأخیر این دوربین ها با مدول شبکه که دوربین را مجبور می کند تصویر را برای انتقال پایدار از طریق شبکه های بر پایه اترنت بافر کند بهبود می یابد. این مدول حجم بار روی تجهیزات شبکه را افزایش می دهد و به همین علت انتقال ویدئو از طریق شبکه کند می شود.